V tomto článku bude Lulalu postupně zařazovat informace o syntetických chemických látkách v kosmetice, kterým je lépe se s ohledem na své zdraví vyhnout.
Kosmetický průmysl používá tisíce syntetických chemických látek, jejichž účinky na naši pokožku a zdraví jsou více než jen povrchové, protože všechny se skrze kůži vstřebávají do těla a dlouhodobě usazují. Bezpečnost těchto látek je více než diskutabilní. Na následujících řádcích budeme pravidelně přidávat nebezpečné syntetické látky, kterým je lépe se ze zdravotních důvodů vyhnout.
Syntetické chemické látky jsou obsaženy ve všech kosmetických výrobcích, počínaje rtěnkami, přes krémy, tělová mléka, šampony, pěny na holení, konče zubními pastami.
Mnohé z těchto látek, které kosmetický průmysl běžně používá jsou většinou chemikáliemi pocházejícími z ropy, které slouží jako promazávadla a čističe průmyslových zařízení nebo čističe pesticidů.
Vzhledem k lobby, která dokonale funguje ve prospěch těchto syntetických látek, takže jsou tyto škodlivé chemické látky, které jsou mimo jiné podezřelé hlavně z vlivu na výskyt rakoviny, neplodnosti a z vývojových vad plodu, i přesto povoleny k přidávání do kosmetických výrobků osobní péče. V souvislosti s tím také dramaticky vzrostá výskyt rakoviny prsu, hormonálních potíží, hyperaktivity u dětí apod.
Zde jsou některé tipy pro výběr Vaší bezpečné kosmetiky.
1.Ftaláty, často používané v syntetických parfémech, lacích na nehty, ale i jinde, mají negativní vliv na endokrinní systém. Působí jako slabý estrogen, spojen s pozdějším výskytem rakoviny prsu u mladých dívek, vystavených jejich stálému působení. Narušují optimální hladiny hormonů v těla, napodobují přírodní hormony, jsou příčinou reprodukčních a neurologických komplikací. V Kalofornii bylo používání ftalátů do hraček a dětských výrobků zakázáno v roce 2006. Přesto se stále objevují, byly zjištěny nálezy v dětském krému, dětském pudru, šamponu a spoustě hraček made in china.
Jak se ale ftalátům vyhnout. Některé výrobky nesou označení phtalate-free, u ostatních je třeba číst etikety, zde se moohou ftaláty skrývat pod zkratkami jako:
bisfenol A
DEHP ( di - ( 2 - ethylhexyl) ftalát nebo bis ( 2 - ethylhexyl ) ftalát ), se používá v PVC plastů , včetně některých zdravotnických prostředků .
BzBP ( benzylbutyl ftalát ) se používá u některých prostředků na mytí podlahy mycí ch výrobků i pro osobní hygienu .
DMP ( dimetylftalátu ) se používá v repelentech a některých plastech (stejně jako v raketovém palivu.
Dávejte si pozor na termín " vůně ", který se používá k označení kombinace látek této chemické kosmetice, mohou to být ftaláty.
Z palstů si vyberte raději ty s kódem recyklace 1,2,nebo 5, tam je vysoká šance, že plast ftaláty neobsahuje narozdíl od recyklačních kódů 3 a 7.
2.Triclosan je další alarmující přídatnou látkou nejen v kosmetice.
Pokud Vám záleží na Vašem zdraví a zdraví Vašich nejbližších, neměli byste se nechat ukolébat informací Amerického úřadu pro potraviny a léčiva, který tvrdí, že v současnosti není známo, že by byl Triclosan pro lidský organismus škodlivý.
Triclosan je podezřelý z negativního vlivu na činnost svalů, je spojován s onemocněními srdce a jeho selháváním. Dále ovlivňuje negativně hormonální systém, má vliv na funkci štítné žlázy, dokáže v těle produkovat látky podobné estrogenu, je spojen s výskytem rakoviny prsu.
Při výzkumech bylo zjištěno, že Triclosan je přítomen v moči 75% američanů. Není divu, ačoliv tato látka, která byla v roce 1969 prohlášena za nebezpečný pesticid je dále legálně používána napříč celým spektrem průmyslu, počínaje výrobou plastů, vynilu, koberců, oblečení, nábytku, nebo například podlahových vosků, požárních hadic a jako antimikrobiální přísada kosmetických přípravků osobní péče, zubních pastách, šamponech, sprchových mýdlech, pleťových krémech, deodorantech a dalších.
Používání Triclosanu přitom dle zjištění vědců je v kosmetice, jako antimikrobiálního prostředku zcela zbytečné, protože z hygienického hlediska má stejnou účinnost jako když si umyjete ruce obyčejným mýdlem s vodou.
Vyvarovat se kosmetických výrobků s obsahem Triclosanu není nijak těžké, na jeho přítomnost Vás může upozornit již přídomek v názvu ANTIBAKTERIÁLNÍ, nebo musí být obsah Triclosanu uveden ve složení výrobku. Udělejte si doma malou inventuru a v zájmu Vašeho zdraví vyřaďte všechny výrobky na kterých naleznete ve složení Triclosan, který se v těle dlouhodobě ukládá a může způsobit závažné zdravotní problémy.