Kancelář je prostor, kde by se neznalému člověku mohlo zdát, že je tu snadné udržet pořádek po celý pracovní týden, aniž by bylo nutné tu nějak bláznit s úklidovými prostředky. Jsou tu jen stoly, komody, stolní lampičky, pokojové rostliny a výpočetní technika, takže by teoreticky stačilo tu a tam vyluxovat koberec od nánosů nečistot z bot, anebo vytřít podlahu, pokud se tu nenachází koberec, a čas od času utřít prach na psacích stolech. V porovnání s takovou pekárnou, kde denně vzduchem poletují drobná zrnka pekárenské mouky, je kancelář vysloveně sterilní prostředí. Jenže ono to není tak snadné a jednoznačné, jak se zdá.

kancelářská práce

Nábytekúklid kanceláří si zakládá na tom, že bude toto prostředí nejen útulné, ale i bezvadně čisté. Platí totiž taková nepsaná zásada, že čím čistší a přehlednější pracovní prostředí, tím lepší pracovní výsledky. Na nábytku nejen, že ulpívá prach, ale je tu i mastnota z lidských dlaní, občas někdo položí na stůl hrnek s kávou nebo s čajem, trocha tekutiny na něj ukápne, někdy se tu objeví nečistota přilepená na desky ze šanonu, která se na stole rozmázne atd.

pracovní stůl v kanceláři

Okna – vizitkou kanceláří jsou také okna a mít je zašpiněná a zaprášená může odradit některé klienty od dalších jednání a spolupráce s firmou. Je to jeden z důležitých ukazatelů, jak se v tomto prostředí dbá o čistotu a pořádek, což také souvisí se smyslem pro pořádek ve firemních záležitostech (účty, daně, dluhy a závazky atp.)

Koberce – tam, kde se v kanceláři nachází koberec, většinou se chodí v botách, s nimiž našlapujete i venku na ulici. Zpravidla jde o koberec zátěžový, který vydrží takový nápor, ale počítejte s tím, že tu budou kamínky, písek, někdy blátíčko, prostě slušná nálož nečistot, a s tím si vysavač neporadí. Ten vysaje jen část, ale o zbytek se musí postarat čisticí stroj, a ten mívají úklidové firmy k dispozici.