Je poněkud smutným faktem, že bez internetu se dnes již v podstatě neobejdeme, ať už v soukromém či pracovním životě. Není tedy divu, že valná většina lidí má doma zavedeno internetové připojení. Avšak zatímco dříve k tomu byl nutný kabel, dnes již přenos dat probíhá v naprosté většině případů bezdrátově, čímž odpadá celá řada starostí.
Zároveň se zjednodušením celého systému se však také objevila spousta společností, které připojení k síti poskytují. Jejich nabídky jsou často velmi lákavé a přetékají technickými termíny ve snaze působit co nejprofesionálněji, takže zákazník může mít problém si mezi nimi vybrat. Podle čeho se má rozhodovat?
Tím prvním, co by nás mělo zajímat, je síla a kvalita signálu. Každá společnost používá jiné vysílače, a ty tedy mají jiný dosah i jiné pokrytí. A ačkoliv mnohdy garantují, že se s nimi připojíte všude, nemusí tomu tak být. Stačí jen, aby signálu stála v cestě nějaká velká solidní překážka, a už máte rychlost dat značně sníženou. Je proto dobré si od nich nechat otestovat přímo u vás doma, jak bude jejich síť fungovat. Většina poskytovatelů tuto službu nabízí zdarma, neboť je to pro ně levnější a jednodušší, než následně složitě řešit reklamace zákazníků a odstupování od smlouvy.
Ta je ostatně tím dalším, na co bychom si měli dát pozor. Měla by přesně specifikovat, za jaké služby konkrétně platíme. Jedná se jen a pouze o připojení, nebo je v tom zahrnuta například i některá z internetových televizí? A pokud ano, využijeme ji, nebo je pro nás zbytečná? Také by zde měl být jasně vymezen maximální a minimální rozsah rychlosti připojení, kterého můžeme u nás dosáhnout.
V neposlední řadě je tu samozřejmě cena. Ta by měla odpovídat kvalitě i obsahu služeb, které si platíme. Je proto dobré se podívat, kolik si různí poskytovatelé za stejnou službu účtují, abychom zbytečně nepřepláceli. To, že se bez internetu neobejdeme, nás přeci ještě nemusí zruinovat!