Jak tedy začít s psaním knihy? Jaké tipy vám mohou pomoci? Je jich spousta, ale pamatujte na to, že psaní je individuální pro každého z nás. Žádní dva autoři nepostupují stejným způsobem při tom, když píšou knihu. Ale třeba bude jeden z těchto tipů fungovat i pro vás.

Začněte uprostřed knihy

Začátky bývají nejtěžší, a začátky knihy obzvlášť. Pokud je to pro vás příliš obtížné, proč začínat na začátku? Můžete začít kdekoliv chcete! Třeba uprostřed. Můžete pak pokračovat s příběhem kupředu, vracet se a různě navazovat. Uvidíte, že se vám příběh nakonec propojí.

psaní

Budujte napětí pomalu

Každá kniha by měla mít nějakou velkou zápletku, šokující událost, která udrží čtenáře ve střehu, nutí ho číst dál. Ale neudělejte tu chybu, že dáte šokující událost hned na první stránky knihy, pokud nemáte v záloze další, která bude třeba na tu první navazovat.

Motivace čtenáře číst

První stránky knihy jsou důležité pro to, aby si čtenář odpověděl na otázku, proč by měl dát číst. I v knihkupectví, pokud si knihu vybírá, se hodně čtenářů rozhoduje nejen podle anotace, ale i třeba podle prvních třech stránek, které si přečtou. Myslete na to. První stránky by měli čtenáře namotivovat, ne se věnovat dlouhému popisu prostředí, nebo postav.

Příběh vymýšlejte za pochodu

Zlaté pravidlo, kterého byste se měli držet je to, že nemusíte mít příběh kompletně vymyšlený, když začínáte psát. Stačí vám vědět jen určité body a hlavní zápletku. Zbytek budete vymýšlet během psaní knihy. I kdybyste dopředu měli vymyšlený celý děj, je možné, že by se během psaní stejně změnil.

psaní

Literární soutěže

Důležité je nabýt trochu sebevědomí a vypsat se. K tomu můžete využít různé literární soutěže, kde píšete kratší příběhy na určité téma. Vypíšete se, a také získáte cenou zpětnou vazbu ke svému stylu psaní, což vám pomůže se posunout kupředu.