Člověk se může dostat v životě do situací, s nimiž předem nepočítal, anebo si je nechtěl uvědomit. Život je velmi proměnlivý a nestálý a my se tu musíme snažit umět přizpůsobit okolnostem, přijmout je a začít je také vhodně řešit. Jedním z příkladů je i dědictví.

demolice domu

Kupříkladu vaši rodiče, prarodiče nebo vzdálenější příbuzní vlastní rekreační pozemek s dřevěnou chatou na zděné podezdívce a vy jste stále ve věku, kdy vás to příliš nezajímá, je vám patnáct a máte život před sebou. Uplyne ale deset let, mezitím se oženíte a o chatu se vaši prarodiče přestanou ze zdravotních důvodů starat. Napadne na její střechu těžký sníh a propadne se střecha, protože ji neunesou červotočem prožrané krovy.

starý dům

Pokud se vám toto přihodí v době, kdy chatu i s pozemkem zdědíte, nezbyde vám nic jiného, než pozemek i s ruinami chaty prodat, anebo tu vystavět chatu novou. A v dnešní době drahoty, kdy se vyplácí zajistit si vlastní zdroj tepla a ušetřit za vytápění, je celoročně obyvatelná chata dřevem v krbových kamnech lepším řešením, než městský byt, zásobovaný dálkovým teplem z centrální plynové kotelny.

Prvním krokem, který však musíte bezpodmínečně učinit, je demolice objektu. Jaká je cena demolice za tunu, si zjistíte snadno na webovém portálu specializované firmy, a pak už ji můžete vpustit na pozemek. Možná vás napadne, že byste mohli rozebrání zřícené stavby mohli provést sami, a že na tom nic není, ale uvědomte si, že jde o obrovský rozsah stavebního materiálu, navrstveného na sobě, zaklíněného do sebe, a na to nevystačíte s holýma rukama. Je k tomu zapotřebí speciální těžká technika a hlavně odborníci, kteří ji umí správně využít, mají k dispozici potřebnou praxi a zkušenosti a neodradí je ani obtížně přístupný terén a okolní stavby, které by bylo možno při nesprávné manipulaci se stroji poškodit.