Fotovoltaika je téma, které v současné době zajímá mnoho jednotlivců i rodin. Jedním z hlavních důvodů zájmu o tyto systémy je růst cen energií na trhu a možnost vyhnout se nepříjemným scénářům v souvislosti jak s financemi, tak i s možnými blackouty.

fotovoltaika na střeše

Kam se panely montují

Jednu z prvních otázek, kterou si lidé kladou ohledně fotovoltaiky, je montáž panelů. Většinou je vídáme na sedlových domovních střechách anebo položené na nosnících přímo na zemi, ale je možné vůbec montovat panely i někam jinam? Odpověď zní: „Ano, panely lze namontovat prakticky kamkoli, dokonce i na rovnou střechu“. Podmínkou je pouze dostatečný sluneční svit a umístění směrem na jih, jihozápad či jihovýchod. Takže vůbec nevadí, pokud chcete mít panely třeba na kůlně, na dřevníku, na pergole či na střeše altánu.

Co je to střídač

Střídač je zapotřebí k tomu, aby vyrobená elektrická energie byla prakticky využitelná. Panely totiž vyrábí stejnosměrný elektrický proud, zatímco vaše spotřebiče pracují na proud střídavý. Střídač se zapojí do soustavy za stejnosměrný rozvaděč a stane se běžnou součástí celého zařízení.

instalace fotovoltaiky

Ostrovní systém ano či ne

Kdo uvažuje o montáži fotovoltaické elektrárny Joyce energie, musí se rozhodnout, zda půjde o zařízení ostrovní, či nikoli. Co tím vlastně máme na mysli? Ostrovní fotovoltaika je komplexní systém nezávislý na vnějším prostředí, co se týče inženýrských sítí. Nezapojuje se do rozvodné sítě a zařízení pracuje zcela samostatně. Není to pochopitelně Perpetuum mobile, ale vystačí si se svými vlastními zdroji po určitou dobu. Zde je velmi důležitý propočet návratnosti vložených finančních prostředků s ohledem na životnost zařízení, zejména střídače a baterií. Na druhou stranu rozhoduje i samotná nezávislost na rozvodné síti, protože někdo může obětovat více peněz s vědomím, že si konečně může dovolit nezávisle elektrifikovat svou vlastní chatu umístěnou mimo civilizaci.