Plen v zásadě existují dvoje – látkové a jednorázové. Ty jednorázové většinou rodiče volí. Častěji, protože se po použití prostě a jednoduše vyhodí, kdežto u látkových plen je potřeba počítat s namáčením, praním a žehlením. A to zabere nějaký tem čas. Logicky ho rodiče moc nemají, a tak se ho snaží ušetřit kde je to možné. Jenže jednorázové ceny bývají většinou plné chemikálií a plastů. Existují sice i ekologické jednorázové plenky, ale ty jsou hodin drahé a mnoho rodičů je stejně nekupuje.

jednorázové pleny

Látkové pleny se vyrábí z mnoha látek, ale kdybyste je chtěli vyzkoušet, sáhněte po mušelínu, bambusu a nebo bavlně. Tyto tři látky jsou k jemné pokožce malých dětí nejšetrnější a díky těmto látkám jsou plenky prodyšné a nezpůsobují opruzeniny, které jsou bolestivé a špatně se hojí. Používání látkových plen je sice časově náročnější, ale vyplatí se i z ekonomického hlediska. Látkové pleny koupíte jen jednou a pak je můžete používat i na více dětí. Výhodou je, že sadu na látkování můžete bez problémů prodat.

spící miminko

Na co nezapomínat?
Řada rodičů stále přemýšlí zda nedají látkovým plenám šanci, ale bojí se jestli plenky vydrží i na noc. Nemusíte se bát, protože existují noční látkové pleny D
elamedoplen, které vydrží opravdu celou noc bez nehody. Nebojte se používat pleny, které jsou šetrné k přírodě, pokožce vašeho miminka, a také k vaší peněžence. Startovací sada je sice dražší, ale když si spočítáte cenu za celkovou spotřebu jednorázových plen, jasně vyhrají látkové pleny – i proto, že mohou posloužit někomu dalšímu. Pokud se je rozhodnete vyzkoušet, určitě nezapomínejte na svrchní kalhotky, které udrží plenku na místě přes den i v noci. Najdete u nás spoustu barevných varianta pro kluky, holky i v neutrálních barvách. Udělejte svět o něco málo lepším a šetřete přírodu používáním ekologických plenek. I vaše miminko vám poděkuje.