Může se stát, že si chce člověk pořídit vlastní bydlení. Zalíbila se mu celoročně obývatelná chata, nebo třeba rodinný domek. A ten člověk by byl rád, kdyby mu to patřilo, protože by mohl utéci z paneláku, kde to nestojí za nic. Jenže ono to má háček. Tyto nemovitosti nejsou zadarmo. Něco stojí a není to málo. Poctivou prací si na to sice vydělat můžete, ale v důchodu na invalidním vozíku se stěhovat nechce skoro nikdo. Proto jsou zde bankovní domy, kde by vám na něco takového mohli půjčit nějakou tu šestku. Nepůjčí vám celou částku, něco už musíte mít naspořeno. A ne málo. Půjčka tohoto druhu, tedy hypotéka, jak se to správně nazývá, tu není pro chudé a obyčejné lidi.

peněžní strom

Nuže, pokud tedy máte základ, většinou deset procent z odhadní ceny nemovitosti, můžete se o hypotéku ucházet. Zda uspějete, to je ve hvězdách a nikdo vám to v ani jedné bance dopředu nezaručí. Nejprve si zaplatíte poplatek a už se to veze a u to jede. Pomaličku pomalu, nespěchá se tady. Tady se ověřuje příjem a nahlíží do registrů Pokud tam máte štráfek, budete s milým úsměvem vykopnuti na chodník. A máte to.

hodně bankovek

Spousta lidí to vzdá, ale to je chyba. Ještě pořád je zde americká nebankovní hypotéka, kterážto je ve výsledku totéž, co hypotéka z banky, ale postup je zde poněkud jiný. Tak je jasné, že nějaké doklady přinést musíte, ale není třeba shánět potvrzení o výši příjmu. Také ony slavné registry se zde tak nějak neberou v potaz. Jak je to možné? Jako každý, kdo poskytuje půjčky musí mít i tato společnost svolení národní banky a ta přikazuje registry zkoumat. Je to obsaženo v klauzuli prošetření bonity klienta. Jenže už nikdo neurčil, který registr se to má zkoumat, takže tady se to oficiálně udělá a tím se vlk nažral, ale koza zůstala celá. Prostě a jednoduše, máte-li tam drobný problém, nebere se to v potaz.